Cad-Cam ve Avantajları

Estetik diş hekimliğinin en çok kullandığı yöntemlerden biri olan Cad Cam, hastanın hayal ettiği sonuca en yakın dişleri üretmeyi sağlamaktadır. Özellikle porselen restorasyonların ve protezlerin son derece estetik ve sağlıklı bir şekilde dizaynında ve imal edilmesinde cad cam dental kullanılmaktadır.

Bilgisayar destekli olarak diş tasarımı ve üretilmesi anlamına gelen CAD CAM dental, hastadan klasik teknikle Ölçü maddesi kullanmaya gerek kalmadan, ağız içi tarayıcılar kullanılarak dişlerin ölçüsünü tek saensta kolayca alabilen yeni nesil tedavi uygulamalarından biridir. Özellikle Kısıtlı ağız açıklığı ve  öğürme refleksinin fazla olduğu kişilerde rahatlıkla kullanılabilmesinin yanında, klasik yöntemler ile üretilen restorasyonlardan çok daha uyumlu ve başarılı bir tedavi seçeneği sunulmaktadır Bilgisayara entegre kamera sayesinde dişlerden görüntü alınarak protez tasarımı yapılıp tek seansta kusursuz restorasyonlara kavuşmak mümkün hale gelmiştir. İmplant, protez, kaplama, lamina ve porselen dolgu tedavilerinde özellikle cad cam dental uygulaması kullanılmaktadır.

CAD CAM Uygulaması Nasıl Yapılır?

Cad Cam nasıl yapılır dediğimizde Bilgisayarda özel yazılımlar (CAD) kullanılarak hastaya en uygun diş yapıları ve protezler tasarlanır. Sonrasında ise tonlamaları yapılarak hastanın tedavisi tamamlanır. Cad cam dental işlemleriyle hastanın hayalindeki dişlere kavuşması daha güvenlidir.

Cad Cam dental uygulamasında dişlerin bire bir 3 boyutlu tasarımı yapıldığı için hata payı yok denecek kadar azdır. Protezler sorunsuz şekilde uygulanırken cad cam İle tarama işlemi 10-15 Dakika içerisinde dijital restorasyon tasarımı mikron boyutunda bir hassaslıkla yapılır

CAD CAM Tedavisinin Avantajları Neler?

Cad Cam teknolojisi ile hazırlanan restorasyonlar ve implantlarda yüksek düzeyde estetik görünüm elde edilir. Bunun dışında; cad cam dental sisteminin hassasiyeti mikron seviyesindedir ve geleneksel yöntemlerle elde edilebilmesi mümkün değildir. Geniş bir uygulama alanı olan Cad Cam diş yönteminin esnek görüntüleme imkanı da hekimin ağız ve diş yapısı hakkında daha detaylı bilgi almasını sağlamaktadır.

Hem hastanın dişlerine daha uyumlu restorasyonlar elde edilir hem de zamandan tasarruf sağlanır.. CADCAM sistemi sayesinde kusursuz bir estetik görünüm elde edilir. Tasarım esnasında ölçü alınmasına ihtiyaç duyulmaz

WhatsApp WhatsApp Hattımız